Kadıköy Çilingir

KADIKÖY ÇİLİNGİR alo acil çilingir hattımızla sizlere bir telefon uzaklığındayız. Çilingir sektöründe yılların deneyimi ve birikimiyle hertürlü sorun ve ihtiyacınızı hızlı bir şekilde yerine getirme prensibiyle çalışmaktayız. Siz değerli müşterilerimiz hertürlü zor durumdan kurtarmak günün her saatinde bizim görevimizdir.  lt Yaptığımız işler : Çelik Kapı Açma, Tahta Kapı Açma, Demir Kapı Açma, Oda Kapısı Açma, Her Türlü Oto, Araba Kapısı Açma, Giriş Kapısı Açma, Kasa Açma , Şifre Değiştirme..

 

Kadıköy’ün mahallelerinden; Rasimpaşa Mahallesi, Koşuyolu Mahallesi, Acıbadem Mahallesi, Osmanağa Mahallesi,

Hasanpaşa Mahallesi, Caferağa Mahallesi, Zühtüpaşa Mahallesi, Eğitim Mahallesi, Fikirtepe Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Feneryolu Mahallesi, Fenerbahçe Mahallesi, Göztepe Mahallesi, Merdivenköy Mahallesi, Erenköy Mahallesi, Caddebostan Mahallesi, Sahrayıcedit Mahallesi, 19 Mayıs Mahallesi, Suadiye Mahallesi, Kozyatağı Mahallesi, Bostancı Mahallelelerinde hizmet vermekteyiz.

Kadıköy de 57 anaokulu, 71 ilköğretim okulu ve 43 lise bulunmaktadır bunların yanı sıra Marmara Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Okan üniversitesinin kampüsleri de bu ilçemizdedir.Süreyya Operası, Reks Sineması, Barış Manço Kültür Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, Haldun Taner Sahnesi, Halis Kurtça Kültür Merkezi, Müjdat Gezen Sanat Merkezi, Bostancı Gösteri Merkezi, Çağdaş Sahne, Enver Demirkan Tiyatrosu gibi gösteri merkezleride ilçe sınırı içindedir ayrıca Türkiye ve İstanbulun en köklü spor kulüplerinden biri olan Fenerbahçe Spor Klubü de bu ilçemizde doğmuştur.

 

Etiketler: çilingir, okullar, kasa açma, gösteri merkezleri, kadıköyün mahalleleri,

Kilitlerin Tarihi ve İcadı: Kilidi Kim Buldu?

Anahtar ve kilidin icadı için  M.Ö. 2000 yılına baktığımızda Mısırlıların ilk kilitleri kullandığı görülür. Mısırlıların kullandığı bu kilitler ahşap olup oldukta büyük boyuttadırlar.
İlk kilitlerin çalışma makenizması şöyledir: Sürgü üzerindeki deliklere pimlerin girmesi ile kilitleme sağlanırken, pimleri boşa çıkaran t anahtar sistemiyle de kilidin açılması temin edilir.
Kilitlerin Tarihi
Mısırlılardan ve Eski Romalılardan 18.yy`a kadar en yaygın şekilde kullanılan kilit türü, kılavuz tipi kilitler olmuştur. Günümüzde de hala kullanılan bu kilitler, daha çok iç mekan kapılarında, dolap kapılarında ve çekmecelerede olduğu gibi yüksek emniyet gerektirmeyen basit tip kilitlerdir. Bu kilitlerin önemli özelliği kilitleme mekanizmasına girişi sağlayan delikle, anahtarın ayrı büyüklükte ve şekilde olmasıdır.
Kilit Tarihindeki Efsane İsimler
İngiliz buluşçu Joseph Bramah, yaptığı kilitler ile kilit dünyasının en önemli şahsiyetlerinden birisidir. Bramah’ın yaptığı kilitler öylesine sağlam ve karışıktı ki, döneminde hırsızlara karşı en etkili güvence oldular. Çilingirlik ve İlk Çilingir
Linos Yale’nin (1821–1868) 1848 yılında bulduğu, onun ismiyle anılan Yale kilitler, günümüzde de hala kullanılmaktadır.

Günümüzde Kilitler

Mekanik kilitlerin yerini elektronik kilitler almaya başlamıştır. Teknolojinin çok fazla gelişmesi neticesinde günümüzde parmak izi okuyan, avuç içini okuyan, göz retinasını okuyan ve hatta insan sesini tanıyan sistemler yaygınlaşmaya başlamış ve bu sistemlerde güvenlik amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Yeni tip kilit teknolojileri ayrıca bir anahtar taşıma zorunluluğunu da ortadan kaldırmaktadır.

kilidin mucidi, kilidin mucidi kimdir, anahtarın icadı, kilidin mucidi kim, kilidin mucidi bulmaca